ABC ŻEGLARZA /WAŻNE!!!/

Juna, czarter, abc żeglarza

Czarter jachtu i sam rejs to pewne zasady i normy. Zapoznaj się z małym "ABC" dotyczącym rejsów jachtami Juna.

czarter jachtów na rejsy po Morzach - Juna

Szanowni Państwo...

poniższe opracowanie zostało przygotowane specjalnie z myślą o tych z Państwa, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z żeglarstwem, a także w celu zwrócenia uwagi wszystkich miłośników tego sportu na kilka spraw, o których zawsze warto pamiętać wybierając się na wodę.
Zapraszamy do lektury!

Ubiór

Proszę pamiętać, że na wodzie jest zawsze chłodniej niż na lądzie. Zalecamy zabrać ze sobą ubrania, które można zakładać warstwowo, dzięki czemu w razie potrzeby zawsze można zdjąć zbędną warstwę wierzchnią. Proszę pamiętać, że Państwa ubiór ma ochronić Państwa od utraty ciepła (długotrwałego wystawienia na działanie wiatru) i od przemoczenia (deszcz, bryzgi morskiej wody). Dlatego, ubierając się warstwowo, proponujemy zabrać polar i oddzielnie nieprzemakalną, lekką kurtkę. Żeglarstwo to sport. Pamiętając o tym, należy zabrać rzeczy, które nie będą krępowały naszych ruchów.

Obuwie

Najlepsze są wygodne buty sportowe, na płaskiej podeszwie. Ważne aby podeszwa była miękka co zapewni większe bezpieczeństwo podczas poruszania się po pokładzie jachtu. Buty nie powinny też mieć tendencji do ślizgania się na mokrej powierzchni. Na pokładach wszystkich jachtów wskazane jest używanie obuwia z jasnymi podeszwami. Usuwanie śladów po czarnych podeszwach jest niezwykle trudne, a chcemy każdego przyjąć w równie elegancki sposób co Państwa.

Ochrona głowy

Głowę zawsze warto chronić, na jachcie szczególnie ważna jest ochrona przed wiatrem i przed słońcem.

Ochrona skóry przed UV

Osobom wrażliwym na promienie UV (mocne słońce) zalecamy zabranie kosmetyku (kremu) z filtrem UV. Proszę pamiętać, na wodzie słońce opala szybciej i nie odczuwa się tego jak na plaży w trakcie tradycyjnego opalania.

Ochrona oczu

Światło słoneczne działa mocniej dzięki odbiciu od wody, to zaś może podrażniać wzrok. Dlatego osobom wrażliwym sugerujemy zabrać okulary przeciwsłoneczne.


Środki bezpieczeństwa osobistego

Na każdej naszej jednostce otrzymacie Państwo kamizelki asekuracyjne od Skipperów. Skipper, przed rozpoczęciem rejsu również przeszkoli z zakresu podstawowych zasad bezpieczeństwa, zapozna Państwa z jachtem i zasadami bezpiecznego uczestnictwa w rejsie.

Wyżywienie

Na powitanie na pokładzie naszych jachtów oferujemy napoje i poczęstunek z owoców. Jednakże wyżywienie podczas rejsu leży w indywidualnej kwestii Czarterujących (zarówno na pokładzie jachtu jak i w lokalach restauracyjnych). Koszty wyżywienia Skipper’a, wedle ogólno panujących zasad, pokrywa Czarterujący. Istnieje też możliwość dodatkowego zaprowiantowania na rejs wg. menu współpracujących z nami wyśmienitych gastronomów. W tej kwestii prosimy o kontakt z głównym organizatorem imprezy.


Alkohol

Najczęściej spotykanym ostatnim pytaniem jakie jest zadawane Skipperowi przed opuszczeniem portu jest: „Czy dopuszcza się picie alkoholu na jachcie?”. Zanim ono padnie, prosimy pamiętać, że dla nas najważniejsze jest Państwa bezpieczeństwo. Każdy organizm reaguje inaczej na alkohol, każdy reaguje inaczej na rejs. Dopuszczamy symboliczne uczczenie jakiejś okazji, po uprzednim wyrażeniu zgody przez Skippera, a spożywanie mocniejszych napoi alkoholowych dopuszczalne jest jedynie na jachcie przycumowanym w porcie. Więcej informacji udzieli Państwu Skipper. Chcemy, aby każdy z Państwa miło wspominał rejs. Żeglarstwo dostarcza tyle emocji, że nie trzeba ich wzmacniać.

Bagaż

Ze względu na wygodę Państwa i pozostałych członków załogi, sugerujemy spakować się do miękkiej torby. Odradzamy pakowanie się do walizek twardych, tzw. lotniczych. Polecana jest taka walizka, która po rozpakowaniu nie zajmuje wiele miejsca.

Juna II jacht czarter

Leki

Jeśli zażywają Państwo lekarstwa, prosimy pamiętać o zabraniu ich ze sobą. O ewentualnych przeciwwskazaniach lub skutkach ubocznych działania lekarstw prosimy informować Skippera przed wypłynięciem. Szczególnie prosimy o kontakt każdą osobę, która jest uczulona na użądlenia i ukąszenia. Na jachcie znajduje się apteczka pierwszej pomocy, a Skipper jest przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy. Proszę pamiętać jednak, że jachtem nie da się dopłynąć do portu w kilka minut, nawet jeśli port już wyraźnie widać. Dodatkowo doradzamy, by każdy uczestnik zaopatrzył się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawaną przez NFZ. Usprawni to ewentualną pomoc udzielaną przez przychodnie i szpitale zagraniczne.

Telefony komórkowe

Jeśli potrzebują Państwo korzystać z telefonu komórkowego, sugerujemy zaopatrzyć się w zamykaną torebkę z grubej folii z zawieszką. Będą Państwo mieli swobodę ruchów, a telefon będzie zabezpieczony przez wypadnięciem z kieszeni czy przypadkowym ochlapaniem słoną wodą.

Juna II jacht czarter

Z żeglarskim pozdrowieniem
Załoga JUNA Charters